Monday, June 09, 2008

روز فواره دانشگاه آلبانی - یک ماه و نیم پیش


دانشگاه هر سال در اواخر سال تحصیلی برنامه ای برگزار می کند به عنوان «روز فواره»؛ برنامه تفریحی بزرگی که امسال 6000 نفر در آن شرکت کرده بودند. اول بگم که صحن مرکزی دانشگاه یک حوض بزرگ دارد که فواره های بزرگی در آن قرار گرفته اند. همان طور که گفتم هر سال یک روز یکشنبه همه دانشجوها را دعوت می کنند و برنامه های تفریحی مختلفی برگزار می کنند که نقطه اوج تفریح روشن کردن فواره های دانشگاه و ریختن بچه ها به حوض دانشگاه است. هدف برنامه به طور کلی شاد کردن ملت و آماده کردن آن ها برای امتحانات پایان ترم است و عموما بچه های undergrad در آن شرکت می کنند. (من البته استثنا هستم!)

برنامه های جنبی مراسم خیلی متنوع است. اولا غذا (ساندویج کوکتل معمولی و کوکتل سبزی خواری) و نوشابه (غیرالکلی) و انواع تنقلات به وفور داده می شود. همه یک تی شرت هم شکل می گیرند. بعد هم وسایل تفریحی زیادی در محیط دانشگاه است. بچه ها با یکدیگر بوکس بازی می کنند و مسابقه بالا رفتن از موانع می دهند و از این جور چیزها. بعد انواع ایستگاه های مجانی برای گرفتن عکس، کاریکاتور چهره، عکس کوچک روی یخچال، و از همه با حال تر ایستگاه "مالش" وجود دارد! که در این آخری می نشینی و همچین قلفتی مالشت می دهند!

قسمت اصلی مراسم هم زمانی است که درهای حیاط پایین را باز می کنند و ملت به درون حوض می دوند و فواره ها را روشن می کنند. مردم همدیگر را خیس می کنند، توپ بازی می کنند، هول می دهند و از این جور کارها. کلی توپ هم ریخته اند که ملت بازی کنند. طبیعتا قسمت عمده این قسمت از مراسم با شعائر اسلامی و ملی ما ناسازگاری دارد! نمی توان هم گفت که ملت حد شوخی را لزوما نگه می دارند. بعضی از شوخی هایشان (در آب انداختن همدیگر) اساسا خطرناک هم هست..

به هر حال می توانید مجسم کنید که این برنامه ها مشکلات خودشان را دارند. اما شاید ندانید که دانشگاه در چند سال پیش در مراسم روز فواره کشته هم داد. گویا تعداد زیادی از افراد شرکت کننده که خیلی از آن ها دانشجو هم نبودند (دانشجو نما بودند!) قبلا مست کرده بودند و به مراسم آمده بودند و در این میان عده ای از بالای جایگاه به داخل حوض پرتاب شده بودند. با توجه به این مشکلات در چند سال اخیر سعی می کنند به شدت مراسم را تحت کنترل داشته باشند. حضور نیروی انتظامی(!) در سرتاسر مراسم محسوس است. اضافه بر آن همه باید برای حضور ثبت نام کنند و دست بند مخصوص در هنگام ورود تحویل بگیرند و در تمام مراسم دست بند بر دستشان باشد.

به نظر من اصلا نمی توان مشابه این مراسم را برای جاهایی با فرهنگ های متفاوت از آمریکا تجویز کرد و من تمام این نوشته را با هدف تشریح یک مشاهده نوشتم و نه تجویز چیزی. اما به هر حال از روزهای قدیم(!) یادم هست که خالی کردن انرژی جوانی خیلی لازم و مفید است. همین که موقعیتی پیش بیاید که یک تفریح شاد و با تحرک زیاد انجام شود جالب است. عکس گرفتن های دست جمعی و شلوغ کردن ها جذابیت خودش را دارد. این که چه طور می توان به نوع دیگری در جاهای دیگر برگزار کرد؛ نمی دانم.

این هم یک فیلم کوتاه از مراسم و چند عکس دیگر. «احتیاط شما توصیه می شود.»

5 comments:

Laleh said...

وای دلم خواست!!!!

Saleh Sahabeh Tabrizi said...

dam et daagh.!.

سیاوش برهان said...

سلام
دستتون درد نکنه این چند تا نوشته آخر خیلی جالب بودند. این مراسم هم خیلی با حاله.
در مورد گذرنامه تون امیدوارم زودتر درست بشه.
موفق باشید

havij said...

این «احتیاط شما توصیه می شود» معنی ش همون "چشاتو درویش کن" ئه؟

;)

navid said...

iani be khodet marbooteh, momkeneh moshkel daashteh baasheh!