Sunday, September 13, 2009

روز قدس چه خواهد شد؟

ما که در پیش بینی نتایج رسمی انتخابات شوت زدیم! اما باز هم دلیل نمی شود که پیش بینی کردن را کنار بگذاریم. یکی از اتفاقاتی که می توان در موردش بحث و پیش بینی کرد اتفاقات پیش رو در روز قدس است. هنوز برای خودم واضح نیست که چه اتفاقی در این روز خواهد افتاد و یکی از دلایلش هم کم اطلاعی من نسبت به نوع قضاوت و پنداشت ایرانیان در داخل کشور است.. شاید بشود حالت های مختلف را با توجه به تصمیم مردم به شرکت یا عدم شرکت و نوع رفتار در راهپیمایی، این طور دسته بندی کرد:

1- شرکت نکنند.
1-1- مخالفان در راهپیمایی شرکت نکنند چون اصولا از میزان مخالفت شان کاسته شده است. در این سناریو فرض این است که آن ها با دیدن برنامه های تلویزیون متقاعد شده باشند و نیازی به ابراز مخالفت با شرایط کنونی را نبینند.
2-1- مخالفان در راهپیمایی شرکت نکنند چون ترسیده اند. این ترس می تواند ناشی از انتشار اخبار کشتار و دستگیری های اخیر باشد که هر چند بسیاری از آن ها مستند بوده اما گاه با شایعات نیز همراه شده است. شایعاتی که چنین هزینه هایی از جنس ایجاد ترس برای جنبش سبز در پی خواهد داشت.
3-1-مخالفان در راهپیمایی قدس شرکت نکنند چون دلسرد و افسرده شده اند... این فرض کاملا ممکن و شاید محتمل ترین آن باشد. دلسردی و افسردگی در میان ایرانیان خارج از کشور این روزها موج می زند. این رویداد می تواند علامت اتفاق بدتری در سالیان آتی باشد. مردمی که نترسیده باشند بلکه افسرده شده باشند مردم خطرناکی برای حاکمیت خواهند بود.
4-1- مخالفان در راهپیمایی شرکت نکنند چون مطلع نیستند. همیشه گفته شده که مردم اخبار اصلی شان را از رادیو تلویزیون می گیرند و قشر معدودی به اینترنت دسترسی دارند.

2- کما بیش شرکت کنند.
1-2- مخالفان در راهپیمایی بصورت کما بیش شرکت کنند اما با مواجه شدن با شرایط امنیتی راهپیمایی سکوت کنند و حضور متفاوتشان را اعلام نکنند. در این صورت حضورشان بیشتر در جهت تایید حکومت ممکن است برداشت شود. ممکن است که چه عرض کنم؛ حتما این طور می شود. حکومت از شرکت شان استفاده می کند و رهبران مخالفان، سیگنال نادرست می گیرند.
2-2- مخالفان در راهپیمایی به صورت کما بیش شرکت کنند و حضورشان را اعلام کنند. در این صورت چون عده شان زیاد نیست ممکن است درگیری بین آن ها و نیروهای امنیتی شکل بگیرد و تحت کنترل قرار گیرند و عده زیادی از آن ها دستگیر و بقیه پراکنده شوند. با افزوده شدن بر دستگیری ها عده ای که عصبانی بودند عصبانی تر می شوند ولی احتمالا بر عامه مردم تاثیر مارجینالی نخواهد داشت. احتمالا حکومت سیگنال دوباره ای بر کاهش مقبولیت خود خواهد گرفت. هر چند برایش کوچک ترین اهمیتی قائل نخواهد بود.

3- یکپارچه شرکت کنند.
1-3- مخالفان در راهپیمایی به صورت یکپارچه و آرام شرکت کنند و با نمادهایی اعلام حضور نمایند که حضورشان کتمان ناپذیر شود. چنین شرایطی طبیعتا بهترین حالت برای جنتش سبز است و می تواند موقعیت زندانی ها را در زندان تقویت کند و به حکومت سیگنال روشنی برای تغییر رفتارش بدهد. خوبی این راهپیمایی این است که اصولا باید قبل از نماز خاتمه یابد و احتمالا به شب کشیده نشدن آن بر امنیت شرکت کنندگان در راه رسیدن به منزل می تواند بیافزاید. چنین اتفاقی به شدت از میزان افسردگی روحی مردم می کاهد و آن را شاد و تخلیه می کند.
2-3- مخالفان در راهپیمایی به صورت یکپارچه شرکت کنند اما عده ای راهپیمایی را به خشونت میل بدهند که در این صورت ممکن است با سرکوب نیروهای حکومتی مواجه شوند. این یکی از بدترین حالت ها برای کسانی است که هنوز امیددارند مملکت به سمت تعادل و اصلاح رفتارش برود و کشور را به شرایط خطرناک تری سوق خواهد داد.

با توجه به شرایط فعلی ذهنی ام پیش بینی خودم چیزی در مایه های 1-2 و 1-3 است . هر کدام از این دو حالت به از دست رفتن قدرت و جایگاه مردمی رهبران سیاسی مخالفان می انجامد و ممکن است حکومت را به شدت خشن تر نماید. با آسودگی بیشتری رهبران مخالفان سرکوب شوند و قدرت چانه زنی برای آزادی زندانیان سیاسی کاهش یابد. از طرف دیگر هر یک از حالت های دیگر هم حاوی تصمیم های ریسکی برای شرکت کنندگان در راهپیمایی است که تا انسان در جایگاه آن ها قرار نگیرد نمی تواند به راحتی مشکلات پیش رو را ببیند. همانطور که گفتم مطلوب ترین حالت 3-1 است که متاسفانه نوعی تعادل ناپایدار دارد و می تواند به راحتی به یکی از دوحالت 3-2 (در صورت خشونت عده ای از مخالفان یا نیروهای لباس شخصی) یا 2-1 و 2-2- تبدیل شود (اگر عده ای در آخرین لحظات از آمدن منصرف شوند).. بازهم ما این جا استرس خواهیم داشت.

11 comments:

saye said...

سلام. من تهران زندگی میکنم. سعی میکنم جوزده نباشم. اما تقریبا تمام کسانی که راهپیمایی میلیونی 25 خراداد آمده بودند و من میشناسمشان، برای روز قدس می آیند. عده ای را هم میشناسم که آن روز نبودند اما میخواهند روز قدس بیایند. من پیش بینی جمعیت میلیونی میکنم. این رو هم باید در نظر گرفت که بعضی پیش بینی ها میتونه روی نتیجه تاثیر داشته باشه. ضمنا من نمیدونم که تبلیغ برای راهپیمایی توی شهر، روی مردم چقدر تاثیر داره. اما این اولین باریه که برای راهپیمایی سبزها، پوستر و اعلامیه و دیوارنویسی انجام شده. ضمنا احساس یه عده از مردم اینه که اگه روز قدس نیان حکومت کروبی و موسوی رو دستگیر میکنه که این خودش انگیزه میده که بیان

saye said...

یه چیز دیکه هم میخوام بگم و اون هم اینه که خیلیا دوست داشتن راهپیمایی های قبلی رو بیان اما احساس امنیت نداشتن و یا میگفتن مجوز نداره. اما این راهپیمایی هم مجوز داره و هم امیدواریم که امنیت معقولی داشته باشه. چون مردم از دو گروه میان و با هم مخلوط هستن، خیلی کارها رو نمیتونن انجام بدن. روز نماز جمعه هاشمی هم همین اتفاق تقریبا افتاد و اونه یه خورده منفعل شدن

Anonymous said...

سلام من خيلي اميدوارم بيان چون هم مجوز داره وهم بعد از مدت ها به خبرنگاران خارجي هم اجازه دادند تا حضور داشته باشند. پيشنهادي هم دارم وآن هم اين است كه مردم با استفاده از گرد رنگي سبز كه از همه جا مي توانند تهيه كنند وتهيه بسته هايي از آنها در زرورق وپاشاندشان به درو وديوار وحتي ماموران تمام تهران راسبز كنند !!مگر فقط هندي ها واسپانيايي ها حق دارند كارناوال شادي برگذار كنند .ما مي خواهيم روز قدس تمام تهران راسبز كنيم . ضمنا اين اولين حضور من در مراسم قدس خواهد بود(قدس اولي هستم!!)

Anonymous said...

1-5 ظرف چهار شنبه و پنجشنبه از طرف دولت اعلام شود که چون روز عيد فطر مشخص نيست، هم شنبه و هم يک شنبه تعطيل اعلام شود. در اين صورت چون آخرين تعطيلی قبل از شروع مدارس است، ملت به سمت شمال هجوم ببرند که به شکل وسيع از صدا و سيما انعکاس پيدا کند. مردم هم با ديدن اين صحنه و اينکه اکثر مخالفين بالقوه به مسافرت رفته اند از رفتن صرفنظر کنند و چيزی بين حالت های 1 و 2 بشود. اين سناريو در تعطيل شدن تهران بخاطر آلودگی هوا (مراسم 18 تير) هم تکرار شد

saye said...

من همان خوشبین اولی هستم. به نظر من هم به احتمال زیاد شنبه را تعطیل میکنن. اما من همچنان خوشبینم

Niam Yaraghi said...

فرض 1.1 : مردم اگر با دیدن برنامه های تلویزیون متقاعد میشدند، مثل بچه آدم از همان روز اول به احمدی نژاد رای میدادند.
فرض 1.2 : ترس در مردم ایچاد شده است. اما بیشتر از آن عصبانیت در میان آنها وجود دارد. ترس تقویت کننده عصبانیت است!
فرض 1.3 : چرا طرف های شما اینقدر دپرس هستند؟ استگهلم که خیلی شاد و شنگولند! همین یه هفته پیش پرچم سبز آورده بودند ، روز قیلش هم جات خالی شاهین نجفی میخوند!!! مردم کمی افسرده شده اند و این طبیعی است.
فرض 1.4: من اصلاً به اینترنت اعتقادی ندارم. مردم اطلاعاتشون رو از همون جایی میگیرند که 30 سال پیش میگرفتند! اینترنت تسهیل کننده است اما تعیین کننده نیست.

Niam Yaraghi said...

فرض 2.1: با تجربه ای که مردم از راهپیمایی های قبلی داشتند بعید میدانم این اتفاق بیافتد. کسی که می آید با علم به سرکوب می آید . اگر میترسید و میخواست ساکت باشد اصلاً نمی آمد!
فرض 2.2.: بسیار محتمل است! امیدوارم با تبلغات گسترده تر ، تعداد بیشتری از سبز ها در راهپیماپپ شرکت کنند!
فرض 3.1 : به نظر من هم کاملاً محتمل است. منتها اگه به شب بکشه اتفاقاً امنیت بیشتری را داره. شناسایی کردن معترضان سخت تر میشه. حداقل دوربین ها دیگه کار نمیکنند.
فرض 3.2 : بسیار محتمل است!!! حتی ممکن است خود نیروهای امنیتی فضا را ملتهب کنند تا مجوز سرکوب داشته باشند!

Niam Yaraghi said...

راستی.انرژیم توی بالاترین تموم شده امروز،
وگر نه لینکت جون میداد برای صفحه اول!

navid said...

به سایه: اطلاعات جالبی بود.

به دوست بی نام اول: جالب است که گفتی خبرنگارهای خارجی حضور دارند این می تونه خیلی شرایط رو عوض کنه.

به دوست بی نام دوم: فکر نمی کنم ملت این قدر گوش بزنگ شمال رفتن باشند و فوق اش هم مگه عده شمال روندگان می تونه به نیم میلیون برسه...

به نیام: جالب بود.

به نیام که انرژی اش تموم شده: خدا قوت!

هادی said...

نوید جان نبینم ناامید باشی برادر!
به نظرم خبر خاصی نخواهد شد.تعداد معدودی خواهند آمد و کاری هم از آنها ساخته نیست.
جنبش سبز باید به روزهای دور فکر کند به گمانم!

Anonymous said...

همچنان بهم انرژی بدید و نظریاتتونو پلاریزه کنید !