Friday, January 28, 2011

هزینه زندگی سال آینده

کمک هزینه دانشگاه من و نیوشا برای سال بعد خیلی رو هواست و با توجه به اینکه احتمال داره که من کار پیدا نکنم طبیعتا اوضاع ریسکی شده. دانشگاه ما سمت‌های «کمک استادی» را عموما به دانشجوهای سه سال اول می‌دهد و بقیه باید خودشان هزینه‌شان را جور کند. این اتفاق برای خیلی دیگر از دوستان ایرانی هم می‌افتد و بر عکس آنچه در ایران فکر می‌کنند که اینجا دانشجویان زندگی راحتی از نظر مالی دارند، این طور نیست. ما هم این چند وقت یکی از دغدغه‌هایمان برنامه ریزی مالی برای سال آینده بوده. اما خوشبختانه حالا قضیه حل شده. اول اینکه تابستان را قرار شد اضافه بر کار معمول، هر دومان تدریس هم بکنیم. پولی که از این راه ذخیره می‌شود هزینه ۳ ماه سال آینده را می‌پوشاند.

دوم اینکه چند روز پیش بعد از پنج سال کار آکادمیک یک پروپوزال مشاوره مدیریت نوشتم که به نظر می‌رسه توافق اولیه وجود داره (نوشتن پروپوزال مشاوره یک حالت نوستالژی هم داشت و آدم رو یاد کار با دوستان قدیم در ایران می‌انداخت!). طبیعتا‌‌‌ همان طور که گفته‌ام از کار مشاوره دیگر اصلا خوشم نمی‌آید ولی، خوب، به هر حال تجربه‌ای هم هست. پروژه مشاوره برای یکی از دانشکده‌های دندانپزشکی است که می‌خواهند کلاس آموزش آنلاین بزنند و برای این کار می‌خواهند برنامه ریزی استراتژیک و امکان سنجی کنند. در صورتی که پذیرفته بشه حدودا هزینه دانشجویی ۴ ماه از سال آینده‌مان رو پوشش می‌ده.

سوم هم اینکه استاد نیوشا هم در راه حمایت از ما یک پروژه تعریف کرده در مورد نحوه پس انداز و خرید مردم، که یک تحقیق آزمایشگاهی در دانشگاه با دانشجوهای لیسانس است. من و نیوشا احتمالا برای جمع آوری داده کمک‌اش می‌کنیم و او هم در ازای آن هزینه‌اش را پرداخت می‌کند (اما ما را در مقاله حاصل شریک نمی‌کند). پول حاصل از این کار هم احتمالا هزینه زندگی دو ماه را بپوشاند.

با چیدن این تکه تکه پروژه‌ها خیالمان نسبت به سال بعد راحت‌ شد و در صورتی که امسال من کار پیدا نکنم هنوز سرپا خواهیم بود! طبیعتا اگر کار تمام وقت استادی یا فوق دکتری پیدا کنم اکثر یا همه این گزینه ها را کنسل می کنیم...

No comments: