Saturday, July 04, 2009

این و آن و این زندگی

جداشدنی نیست از زندگی روزمره ات؛ اگر بتوان اسم این رفتن و آمدن ها را زندگی گذاشت.

دیگر همه با تو حرف دارند. از بی ارتباط ترین کارمندان دانشکده که کمتر از ماهی یکبار می بینم شان تا دوستان نزدیک. «راد» من را از دور دیده و از آن طرف راهرو می دود تا به من برسد و حال خانواده ام را بپرسد. «روبرتا» در مورد تجمع های ایرانی ها در آمریکا چیزی در تلویزیون دیده و با احساس مادرانه رو به من می کند و نصیحت می کند که «از این تجمع ها نروی ها.. در آمریکا تجمع کردن خطرناک است!» خنده ام می گیرد... دوست آمریکایی نیوشا که با هم جلسه داشتند به نشانه هم دردی لباس سبز و مشکی می پوشد... و «جان» در جواب ایمیل من که برای اش نوشته ام هیچ کدام از کارهایی که در این چند هفته باید انجام می دادم را انجام نداده ام می نویسد:

Dear Navid,
In a far less dramatic way, our 2000 election here was taken from us by a ruling of the Supreme Court not to investigate voter fraud in Florida, and we (and the world) suffered for eight years because of poor national leadership. Although I cannot fully identify with your emotions at this difficult time, please know that I also have felt strong disappointment and frustration with our political system.

همدردی ها ادامه دارند. خبر ایران به گوش بی خبرترین آدم ها رسیده است. تازه این شهر کوچک ماست...

5 comments:

Anonymous said...

آخی الهی بمیرم

نقل قول said...

ندای عوام فریبی پس از قتل "ندا"

واکنش‌ها به قتل دلخراش ندا آقا سلطان محدود به رئیس‌جمهور نبود، فرمانده نیروی انتظامی و رئیس سازمان صدا و سیما نیز به این قتل واکنش نشان دادند.شبکه ایران: انتشار و پخش گسترده فیلم و عکس‌های صحنه دلخراش مرگ یک زن جوان ایرانی در اینترنت و شبکه‌های خبری جهان، بهانه‌ای بود برای متهم کردن نظام جمهوری اسلامی به خشونت و سرکوب. از این رو مقامات مختلف کشور به این قتل دلخراش واکنش نشان داده‌اند.

اولین واکنش را محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیروز انتخابات، نشان داد. وی هشتم تیرماه نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشت و در آن خواستار افشای ماهیت این سناریو رسانه‌ای "با جدیت هر چه بیشتر" شد.

نامه احمدی‌نژاد به مسئولان کشور درباره رعایت دقیق"حقوق شهروندی" بی‌سابقه نیست چرا که او در اواخر فروردین ماه امسال نیز، با ارسال نامه‌ای به دادستان تهران خواستار رعایت قسط و عدل در رسیدگی به اتهامات "رکسانا صابری" و "حسین درخشان" شد.

پس از آن بود که دهم تیرماه، فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد که شاهد قتل ندا آقاسلطان، آرش حجازی، تحت تعقیباست.

در پی نامه رئیس جمهور سیزدهم تیرماه در نشست خبری سخنگوی دولت خبرنگاران غلامحسین الهام در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت برای ندا آقاسلطان و رکسانا صابری نامه پیگیری می‌نویسد ولی برای کشته شدگان خیابان‌ها اقدامی مطلوب انجام نمی‌دهد، گفت: "آنچه ملت ما می‌خواهد امنیت و قانونگرایی است اما در برخی مسائل نظیر موضوع قتل ندا آقاسلطان چون موضوع مشکوک بود و قرائن نشانگر سناریویی برای تحقیر ملت و دولت بود و به کلیت حاکمیت بازمی‌گشت، رئیس‌جمهور لازم دانست در نامه‌ای به قوه قضائیه خواستار پیگیری موضوع شود."

از طرف دیگر عزت الله ضرغامی نیز به این قتل مشکوک واکنش نشان داد؛ رئیس سازمان صدا و سیما تصویر قتل ندا آقاسلطان را "ساختگی" دانست و با تشبیه آن به نمونه ونزوئلایی این رویداد گفت: "سفیر ونزوئلاتعریف می کرد در دور دوم انتخابات این کشور نیز چنین صحنه‌یی نظیر مرگ آن خانم را در آن کشور به راه انداختند و این سناریو هم در آنجا پیاده شد و می‌خواستند بگویند رای آقای چاوز هم ساختگی است اما موفق نشدند."

وی در عین حال در مورد نقش رسانه‌های بیگانه گفت: "آنها با استفاده از نرم افزارها و تمام فناوری های نوین خواستند چهار تا کوچه ایران را تحت پوشش قرار دهند که بگویند این تمام خیابان های ایران است و بعد تمام شبکه هایشان بسیج شدند و میز مخصوص ایران را در رسانه های خود ایجاد کردند و بی بی سی و سی ان ان یک به یک برخی تصاویر ساختگی مثل مرگ همان خانم (ندا آقاسلطان) را به نمایش گذاشتند و بعد آقایی به نام آرش حجازی در این زمینه جوسازی کرد و اکنون نیز پیدایش نیست."

کارشناسان معتقدند پوشش تصویری کامل ماجرای مرگ ندا، مشکوک بوده است. فیلم‌برداریی که از زمان حضور ندا در اعتراض‌ها تا زمان مرگ انجام شده بود، بلافاصله به دست رسانه‌های بیگانه رسید. هر چندآن‌ها کوشیدند تا آن را تصادفی نشان دهند اما کارشناسان خبر از برنامه قبلی برای فیلمبرداری‌ها دادند.

این قتل عصر شنبه 30 خرداد در خیابان امیرآباد شمالی صورت پذیرفت، محلی که تا درگیری‌ها فاصله زیادی داشت. این در حالی است که نیروهای انتظامی نیز به سلاح گرم مجهز نبوده است و صرفا با کمک باتوم یا گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن اغتشاشگران داشته است.

بررسی گلوله‌های خارج شده از بدن ندا مشخص کرد که فشنگ‌های به کار رفته متعلق به هیچ یک از سلاح‌های سازمانی ارگان‌های نظامی و حتی امنیتی کشور نبوده است. این در حالی بود که خبرگزاری‌ها در روزهای گذشته و حتی پیش از آغاز این درگیریها نسبت به ورود غیرمجاز مقداری سلاح و مهمات به داخل کشور خبر داده بودند.

با ادامه افشاگری‌ها، رسانه‌های خارجی از شدت مانور خود در موضوع قتل ندا آقا سلطان کاستند اما همچنان برخی از آن‌ها صفحه ویژه‌ای به نام ندا را حفظ کرده‏اند.

اما با وجود سایت‌های اختصاصی که در این موضوع فعال شده‌اند، فیس بوک، تویتر و یوتیوب نیز که به شدت در مانورهای تبلیغاتی آشوب های اخیر فعالیت داشته اند،مانور گسترده‌ای در ماجرای قتل ندا داده‌اند.

کارشناسان علت مانورهای گسترده در موضوع ندا را احساسی بودن این ماجرا می‌دانند، تا مردم نتوانند با عقلانیت به عاملان اصلی این حوادث بیاندیشند و در فضایی احساسی به اعتراض بپردازند، دور از عقلانیت.

پایان مطلب/

Anonymous said...

به آقای نقل قول:
1- ندا تنها کسی نبود که در این جا کشته شده. حتما همه بیست نفری که کشته شده اند هم کار بی بی سی بوده
2- توی مملکتی که شاهد قتل امنیت نداره و باید فرار کنه چه جور اعتباری برای حاکمان باقی می مونه.
3- نمی دونم شما چند سالته. ولی در زمان قتل های زنجیره ای هم همین را می گفتند. حتی مقام هم همین رو گفت که کار نظام نیست. بعدا ثابت شد که کار وزارت اطلاعات بوده.. برای همین من اصلا تعجب نمی کنم از شهادت آرش حجازی که اتفاقا هم پزشک است و هم نویسنده.
4- بقیه فیلم های تیراندازی ها را هم نگاه کن... حتما نماینده بی بی سی رفته بالای پشت بام بسیج و داره مردم رو به رگبار می بنده.
5- حتما همه زندانی ها و شکنجه ها را هم بی بی سی داره در ایران اجرا می کنه!
6- حتما کسانی هم که به خوابگاه دانشجویان حمله می کنند کارمندان بی بی سی هستند.
7- در مورد دروغ هایی که از قول اوباما در کشور گفته شد چی؟ همه فیلم هایش موجود است. حتی کوچکترین شباهتی به حرف هایی که زده ندارد. البته شاید این ها هم تقصیر بی بی سی بود.
7- حکومتی که در نتایج انتخابات چنین تقلبی کرده خیلی هم دور از ذهن نبود که این طور آدم بکشد.. من تعجبی نکردم.

به هر حال من قبول دارم برای کسانی که مدت زیادی به نظام اعتماد کردند و حالا با این تناقض روبرو شدند که چرا آتش بر مردم گشوده باید یک راه فرار روانی ایجاد کرد. و عکس العمل های احمدی نژاد و سایرین رو درک می کنم..

حامد said...

سلام نوید خان
با اجازه، لینک وبلاگتون رو تو وبلاگگ گذاشتم.
خوش باشی

نقل قول said...

ok guy, take it easy
you guided me:

OBAMA is a MIRACLE, BBC an ORACLE And of course IRI is an ORC!

thats our luck to have savaiours like you, who are aware,perceiver,and open minded.....