Sunday, February 27, 2011

trade off

به گمان من برای بچه هایی که در رشته های مدیریت و اقتصاد درس خوانده باشند موضوع و مفهوم trade off به نظر ساده و قابل لمس است. اما در بحث هایی که با مردم عادی و یا افراد تحصیل کرده در سایر زمینه ها می کنید گاهی این مفهوم آنچنان ساده و قابل لمس نیست.

چنین بحث های در رشته های پزشکی و سیاست گذاری سلامت به کرات دیده می شود و گاه آن چنان بحث احساسی می شود که نمی توان" دو دو تا چهار تا" کرد. مثال اش بحث هایی است که در مورد تست های مربوط به سرطان پستان در جریان است. پارسال نشستی در بیمارستان آلبانی بود که یک عده پزشک بودند و یک عده مدیر، و بحث در مورد قوانین جدید در مورد تناوب تست سرطان پستان به خصوص برای خانوم های جوان تر بود. (جدیدا بحث های زیادی در این مورد بوده است و تا جایی که من می دانم راهنمای تست برای همه خانوم های بالای 40 سال به تست برای خانوم های بالای 50 سال تغییر کرده است. یکی از علت های اصلی این تغییر هم همان مسئله trade off است.) اما در این میان پزشکان متعددی بودند که به شدت مقاوت می کردند. اولا اجازه نمی دادند که بحث هزینه و دلار به میان بیاید (شما سلامت خانوم ها را با مفهوم دلار اندازه می گیرید؟! این را خانوم دکتری که چشم هاش پر از اشک شده بود گفت..) و بعد هم میزان خطای تشخیص اشتباه و در نتیجه ایجاد استرس بی نتیجه در افرادی که سالم هستند را بی اهمیت می دانستند. (درست است که هرچه بیشتر تست بکنی، بیمار بیشتری می یابی اما در عین حال در مورد تعدادی افراد سالم هم، در اثر خطای تست، نتیجه گیری اشتباه می کنی)

امروز که نشریه new England journal of medicine را نگاه می انداختم جدول زیر را دیدم که جالب بود. نویسنده جمع بندی کرده بود که در ازای screen کردن هر 2500 نفر افراد 50 ساله به مدت 10 سال (25000 مشاهده) می توانید یک بیمار را تشخیص می دهید و در ازای آن دست کم 1000 مشاهده اشتباه خواهید داشت که در مورد 5 تا 15 نفر این امر به شیمی درمانی و عمل و ... بیهوده منجر خواهد شد.

1 comment:

همایون said...

پس در مجموع بهتره که فقط بالای ۵۰ ساله‌ها آزمایش بدن. اما تشخیص ۱ از ۲۵۰۰۰ خیلی کم به نظر میاد در مقایسه با ۵ اشتباه در ۲۵۰۰۰ مورد، آمار مشابهی برای ۶۰ ساله‌ها وجود داره؟ منظورم اینه که باید یه جهش بزرگ وجود داشته باشه که اصلا بصرفه انجام این تست، نه؟