Tuesday, July 19, 2011

لپ تاپ نیوشا

من معمولا وقتی چیزی می خرم برای اش گارانتی نمی گیرم. مگه این که به این نتیجه برسم که من از این کالای خاص نسبت به میانگین افرادی که این کالا را دارند بیشتر استفاده می کنم. مثلا برای دوربین عکاسی گارانتی نگرفتم. یا کارت اعتباری ام را بیمه نکردم.

سه سال پیش، لپ تاپ نیوشا رو که می گرفتیم، براش گارانتی هم گرفتیم. همین جوری. اول اش هر دو دل بودیم که گارانتی دو ساله بگیریم یا سه ساله، اما آخرش تصمیم این شد که سه ساله باشه (همیشه قیمت گارانتی بصورت تصاعدی بالا می رود). برای گارانتی سه سال فکر کنم حدود 290 دلاری دادیم که طبیعتا کسر زیادی اش مال سال آخر بود. خود لپ تاپ 800 دلار بود.

پارسال، بعد از دو سال و خرده ای از خرید، لپ تاپ، یک دفعه، برفک نشون داد و بالا نیامد. ما هم رفتیم مغازه "بِست بای" جایی که لپ تاپ را خریده بودیم. لپ تاپ را گرفتند و بردند و بعد از ده روز با یک "مادربورد" تازه تحویل مان دادند. کی بورد لپ تاپ را هم برای مان عوض کردند که تمیز باشد و ما خوشحال شویم. یک ماه بعد دوباره لپ تاپ خراب شد و ما این بار شاکی تر رفتیم که این دیگه چه وضع اش است. لپ تاپ را بردند و دوباره ده روز بعد با یک "مادربورد" جدید برگرداندند و این بار برای مان باتری نو هم دادند که خوشحال شویم. هفته پیش درحالی که یک ماه به پایان گارانتی مانده بود دوباره لپ تاپ خاموش شد. ما هم با کلی گلایه رفتیم که این چه وضعی است و هر بار یک ده روزی از زندگی عقب می افتیم. این بار بعد از بررسی های لازم در شرکتی که گارانتی را می فروشد، لپ تاپ ما junk out محسوب شد و گفتند که می توانیم یک لپ تاپ نو که مشخصات اش شبیه این باشد را از مغازه به صورت مجانی بگیریم.

با توجه به اوضاع اقتصادی آمریکا، نسبت به سه سال پیش که این لپ تاپ را گرفته بودیم تنوع کالاها در مغازه بسیار کمتر شده بود. از طرف دیگر ارزش لپ تاپ نویی که خصوصیت های لپ تاپ سه ساله ما را داشته باشد مطمئنا چهارصد دلار هم نمی شد. کلا ناامیدانه در "بست بای" گشتیم و آماده بودیم که چهارصد دلاری اضافه بدهیم و یک لپ تاپ نو بخریم. فروشنده بی حوصله نگاهی به لیست اجناس اش کرد و گفت چیزی شبیه به لپ تاپ قبلی ما ندارد. برای همین به خدمات فروش معرفی مان کرد. آن ها هم به اندازه پولی که ما سه سال پیش برای این لپ تاپ داده بودیم به ما اعتبار دادند و گفتند می توانیم از سایت شان لپ تاپ بخریم! یعنی دقیقا هشتصد و شصت دلار (قیمت اولیه به علاوه مالیات). الان با این پول و از وبسایت "بست بای" می توانیم یک لپ تاپ تازه خوب بخریم.

اولین باری بود که یک گارانتی ای گرفتیم که بدردمان خورد.

1 comment:

رویا said...

گارانتی لپ‌تاپ و چیزای کامپیوتری همیشه به درد ما خورده. لپ‌تاپ قبلی سه تا آداپتور عوض کردم و یه مادربورد. حالا این یکی فعلا سالمه ببینیم سال سوم چقدر از گارانتی‌اش استفاده می‌شه.